Tam Gaz Yeşil Dönüşüm Sürüyor

Tam Gaz Yeşil Dönüşüm Sürüyor

Doğuş Otomotiv, iki önemli sürdürülebilirlik projesi ile yeşil dönüşümüne hız verdi.

Doğuş Otomotiv, iki önemli sürdürülebilirlik projesi ile yeşil dönüşümüne hız verdi.

Doğuş Otomotiv sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında yeşil dönüşümünü gerçekleştirmek adına paydaşlarını da kapsayan iki projeye imza attı. Bunlardan birincisi yetkili satıcı ve servislerinin enerji tüketimlerini yenilenebilir enerji kaynaklarında elde etmesini sağlayan proje. Bu proje kapsamında Doğuş Otomotiv’in yetkili satıcı ve servisleri yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişi tamamlanacak.

Bu geçişi ilk gerçekleştiren yetkili satıcı ve servislerden Antalya Başaran Otomotiv, güneş enerjisi panellerinden elektriğini elde etmeye başladı. Başaran Otomotiv, bu yatırımla 434 adet güneş panelinden yılda 224.800 kWh elektrik enerjisi üretmeyi amaçlıyor. Çorum’da faaliyetlerini sürdüren Dizsan Aralık 2020’de devreye aldığı güneş enerjisi panellerinin yatırımı için yüzde 55 Tarımsal Kırsal Kalkınma Kurumu (TKDK) hibe desteği aldı.

Organik Atıklar Komposta Dönüşüyor

Doğuş Otomotiv sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında gerçekleştirilen ikinci proje ise geri dönüşümle ilgili bir proje olarak karşımıza çıkıyor. Doğuş Otomotiv kompost makinesi yatırımı ile Şekerpınar kampüsünden çıkan tüm organik atıklarını doğal gübreye çevirerek hem sıfır atığa katkı sağlıyor hem de doğal gübre ihtiyacını karşılamaya olanak sağlıyor.

Proje kapsamında yemekhane ve kafeteryada yemek hazırlığında oluşan organik atıklar ve peyzajda budanan yapraklar, çimler gibi tüm bahçe atıkları, belirlenen renk kodlu çöp poşetleri ile belirlenen bu alanda toplanıyor ve komposta dönüştürülüyor. Çıkan organik gübreler iç ve dış peyzaj alanlarında, talep eden çalışanlara ve stok fazlası olması durumunda Belediye Park Bahçe Müdürlüklerine verilecek.

Advertisement Advertisement Advertisement