SSC Tuatara Dünyanın En Hızlısı Olduğunu Kanıtladı

SSC Tuatara Dünyanın En Hızlısı Olduğunu Kanıtladı

Shelby SuperCars 2007 yılında da Ultimate Aero modeliyle 412.22 km/s hızla rekoru kırmıştı.

SSC (Shelby SuperCars) Tuatara trafiğe kapalı eski bir uçak pistinde yapılan testlerle seri üretimde olan 'Dünyanın en hızlı otomobili' unvanını aldı.

Daha önce yaptığı saatte 508.7 kilometrelik hızla  'Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili' unvanını alan SSC Tuatara'nın bu rekoru iptal edilmişti. Bunun nedeni ise hız göstergesi ve GPS uyuşmazlığı olarak açıklanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İptal edilen bu rekorun ardından ikinci kez yollara Tuatara'nın direksiyonuna bu kez şirketin CEO'su Jerod Shelby geçmişti. Ancak, ortaya çıkan teknik arızalar nedeniyle bu deneme ileri bir tarihe ertelenmek zorunda kalmıştı.

SSC Tuatara 3. kez piste çıktı ve ilk denemesindeki hıza ulaşamasa bile rekoru kırmayı başardı. Eski bir uçak pistinde yapılan rekor denemesi bu kez direksiyon başına aracın sahibi Larry Caplin geçti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dünyanın En Hızlı Aracı Olmayı Başardı

Rekor için araç iki farklı istikamette sürüldü. Tuatara, güney yönünde 460.4 kilometre hıza ulaşırken, kuzey yönünde ise 450.1 kilometre hıza ulaşmayı başardı. Ortalama 455.2 kilometre hızla rekoru kıran SSC Tuatara 'Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili' olmayı başardı.

SSC'nin ilk denemesinde elde ettiği 508.7 kilometrelik hıza ulaşabilmek için yeni bir deneme yapması bekleniyor. Shelby SuperCars 2007 yılında da Ultimate Aero modeliyle 412.22 km/s hızla rekoru kırmıştı. azami hız rekoru 2017 yılında yapılan iki yönlü testte ortalama 447.2 km/s hıza ve maksimum 457 km/s hıza ulaşan Koenigsegg Agera RS'in elindeydi.

Bugatti, Chiron Super Sport 300+ ile 490.48 km/s ulaştığını duyurarak rekorun yeni sahibi olduğunu ilan etmiş fakat Guinness'in 'testin geçerli olması için iki yönlü olması gerek' kuralına uymadığı gerekçesiyle geçerli sayılmamıştı.  SSC Tuatara'nın 5.9 litrelik çift turbo V8 motoru E85 yakıt kullanıldığında 1750 beygir güç üretebiliyor.

Corona virüs nedeniyle şimdilik sadece üç tane Tuatara üretilebilirken, bu sayının 2021 yılında 12'ye, 2022'de ise 25'e yükselmesi bekleniyor.  Ve bu araçlardan 20 tanesinin şimdiden rezerve edilmiş durumda.

Advertisement Advertisement Advertisement