Otomobillerde Fiyatlar Düşmeye Devam Ediyor

Otomobillerde Fiyatlar Düşmeye Devam Ediyor

Bazı otomobil markaları döviz kurundaki gerileme sonrası fiyatları indirdi. Diğer bir açıdan fiyat güncelleme çalışmalarının sürdüğü de dile getirildi.

Bazı otomobil markaları döviz kurundaki gerileme sonrası fiyatları indirdi. Diğer bir açıdan fiyat güncelleme çalışmalarının sürdüğü de dile getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları ile döviz kurunda sert düşüş yaşandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türk Lirası'nın değer kazanmaya başlamasıyla birlikte bazı otomobil markaları fiyatlarını düşürürken, sektör temsilcileri, tablonun 2-3 gün içerisinde daha da netleşeceğini belirtiyor.

Erdoğan’ın Açıklaması Otomotiv Markalarına Yansıdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı "Millete Sesleniş" konuşmasında yer verdiği finansal alternatifler ve ekonomik tedbirlere ilişkin açıklamanın olumlu yansımaları, otomotiv sektöründe oldukça etkili oldu.

Bazı otomotiv markaları, internet sitelerindeki fiyatları güncelleyerek indirime giderken, bazı markaların da kur kaynaklı zammı iptal ettiği dile getirildi.

"KAYGILARI GİDERMESİ AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR"

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, "Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı ve Sayın Hazine ve Maliye Bakanımızın detaylarını aktardığı yeni bir finansal alternatif olan Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat, vatandaşlarımızın tasarrufları için kurdaki yükselişten kaynaklanan kaygılarını gidermesi açısından büyük önem taşıyor.

Nitekim piyasalar tarafından olumlu karşılanan karar, döviz kurlarında ciddi oranda bir gevşeme sağladı. Bu kararın önümüzdeki dönemde yurt içi dolarizasyonu yavaşlatacağını düşünüyoruz. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat ile birlikte ihracat ve vergilere yönelik alınan yeni kararların ülkemiz için hayırlı olmasını diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Ek Vergi Maliyeti Tüketiciye Yansımayacak

Hem ülke genelinde yatırım, ihracat ve istihdam yoluyla sürdürülebilir bir büyüme sağlamak hem de otomotiv sektöründe hacim artışı için özellikle döviz kurlarında görülen volatilitenin asgari seviyeye indirilerek bir istikrar ortamı oluşturulmasının çok önemli olduğunu da dile getirildi:

"Bu durum, bir sonraki aşamada tüketicinin daha makul taşıt finansman faizleriyle desteklenmesini de sağlayacaktır. Ayrıca, otomotiv sektöründe önümüzdeki yıl ÖTV matrah dilimlerinde yapılacak bir güncelleme, birçok modelde ek vergi maliyetinin tüketiciye yansımasının önüne geçecektir."

Berk Çağdaş, fiyatlarda ortalama yüzde 20'lik bir indirim olacağını belirterek, "Renault Mais olarak, piyasa koşulları çerçevesinde tüketici faydasını gözeten fiyat politikalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda gevşeyen döviz kurlarıyla birlikte fiyat listelerimizde güncelleme çalışmalarına başladık. Kurda stabilizasyonun sağlanmasıyla Renault ve Dacia markalarımızda ortalama yüzde 20 indirim gerçekleştirmeyi planladığımız güncel fiyat listemizi en kısa sürede paylaşmaya devam edeceğiz." dedi.

Advertisement Advertisement