Hyundai Elektriğe 16 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Hyundai Elektriğe 16 Milyar Dolar Yatırım Yapacak!

Hyundai Motor Company, sürdürülebilir ilerlemeyi devam ettirirken aynı zamanda elektrifikasyon hedefini hızlandırmak için stratejik yol haritasını paylaştı.

Hyundai, yüksek talep gören pazarlara odaklanarak BEV üretim kapasitesini de daha da artırmayı amaçlıyor.

Hyundai Motor Company, sürdürülebilir ilerlemeyi devam ettirirken aynı zamanda elektrifikasyon hedefini hızlandırmak için stratejik yol haritasını paylaştı. HMC üst düzey yönetimi tarafından açıklanan stratejiye göre Hyundai, 2030 yılına kadar satış ve finansal performans hedeflerine odaklanıyor. Hyundai'nin yeni nesil elektrikli araçlarının (BEV) yol haritası şu şekilde destekleniyor: BEV ürün gruplarının güçlendirilmesi, üretim kapasitesinin optimize edilmesi, donanım ve yazılım rekabet gücünün güvence altına alınması. Plan kapsamında Hyundai, yıllık küresel BEV satışlarını 1,87 milyon adede yükseltmeyi ve 2030 yılına kadar yüzde 7'lik bir küresel pazar payı seviyesini güvence altına almayı hedefliyor.

4 Milyondan Fazla Araç Satacak

Hyundai bunun yanında orta ve uzun vadeli finansal hedeflerini de paylaştı. Hyundai, elektrifikasyon için 16 milyar dolar yatırım yapmayı amaçlıyor. Bu yatırım Hyundai ve Genesis markaları altında gerçekleştirecek.

Hyundai, 2030 yılına kadar genişletilmiş bir ürün yelpazesi ile donanım ve yazılım yeteneklerinde rekabet gücünü artırarak EV satışlarında yüzde 10 daha yüksek bir işletme kar marjı elde etmeyi amaçlıyor. Konsolide bazda ise yüzde 10'luk faaliyet kâr marjı sağlamayı da amaçları arasında sıralıyor. Güney Koreli otomotiv devinin mobilite değer zincirindeki inovasyonun temel taşı olan Singapur'daki Hyundai Motor Global İnovasyon Merkezi (HMGICS), insan merkezli bir üretim inovasyon platformu oluşturacak.

Hyundai, Kore ve Çek Cumhuriyeti’ndeki mevcut BEV üretim tesislerinin yanında yakın zamanda hizmete açacağı Endonezya fabrikasından da faydalanmayı amaçlıyor. Böylelikle, BEV üretim üslerini kademeli olarak genişletmeyi amaçlıyor. Hyundai, tüm pazarlara daha aktif bir şekilde hizmet edecek. Ayrıca Hyundai, gelecekteki BEV'lerin rekabet gücünü artırmak için pil tedariğini de çeşitlendirmeyi amaçlıyor. Hyundai’nin 2022 başında paylaştığı bir detayda bu yıl yüzde 13-14 gelir artışı ve yüzde 5,5- 6,5 yıllık faaliyet kâr marjı amaçladığı da belirtilmiş durumda. Şirket, toplam araç satışlarının 4,3 milyon adedi aşmasını bekliyor.

Advertisement Advertisement