Volkswagen Zwickau Fabrikasında Üretim Rekoru Kırdı

Volkswagen Zwickau Fabrikasında Üretim Rekoru Kırdı

​​​​​​​Alman otomobil üreticisi Volkswagen, son günlerde attığı adımlarla birlikte elektrikli otomobil sayısında giderek artış gerçekleştiriyor. Buna ek olarak şirketin elektrikli araçlarına olan talep de her geçen gün artış gösteriyor.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen, son günlerde attığı adımlarla birlikte elektrikli otomobil sayısında giderek artış gerçekleştiriyor. Buna ek olarak şirketin elektrikli araçlarına olan talep de her geçen gün artış gösteriyor. Bu artış şirketin elektrikli araç üretimine de yansıyor. Volkswagen, Almanya’daki elektrikli otomobil tesisi Zwickau’da üretim rekoru kırdığını paylaştı.

Yapılan paylaşımlara göre 7-11 Kasım haftasında fabrikada 7.100 adet tamamen elektrikli otomobilin üretimi gerçekleştiği açıklandı. Bu durum, günde yaklaşık olarak 1.400 adet aracın üretildiğini bizlere gösteriyor. Üretim böyle devam ederse yıllık 330.000 adetlik üretim hedefinin şimdiden tutturulabileceğini söylemek mümkün. Her ne kadar üretim şu anda iyi gitse de herhangi bir tedarik problemi ile birlikte tekrardan düşüşe neden olabilir.

Geçtiğimiz senelerde yalnızca içten yanmalı üretilen fabrikada şu sıralarda sadece elektrikli otomobil üretimi gerçekleştiriliyor. Zwickau’daki tesiste şu anda 6 tane MEB platformuna sahip aracın üretimine devam ediliyor.

Hatchback: Volkswagen ID.3 ve Cupra Born

Crossover/SUV: Volkswagen ID.4 ve Audi Q4 e-tron

Crossover/SUV (Coupe stili): Volkswagen ID.5 ve Audi Q4 Sportback e-tron

Yapılan açıklamalara göre ID serisinin satışları tüm dünya genelinde 500.000’e ulaştı. İlerleyen günlerde atılan adımlarla birlikte yeni elektrikli otomobillerin tanıtımı yapılacak ve Volkswagen Avrupa'da tamamen elektrikli otomobil üreten bir şirket haline gelecek.