Taşıt Kredisinde Vade Sayısı Değişti

Taşıt Kredisinde Vade Sayısı Değişti

Koronavirüs salgını sebebi ile toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşlar, otomobil satın almaya yöneldi. Dünya genelinde fabrikaların sıfır araç üretimini de düşürmesi bu vatandaşları olumsuz etkilese de bir diğer yandan ikinci el araçlara talep arttı.

Koronavirüs salgını sebebi ile toplu taşıma kullanmak istemeyen vatandaşlar, otomobil satın almaya yöneldi. Dünya genelinde fabrikaların sıfır araç üretimini de düşürmesi bu vatandaşları olumsuz etkilese de bir diğer yandan ikinci el araçlara talep arttı. Talep artışı ile fiyatlar da yükselmişti. Fakat normalleşmeye fabrikaların yeniden üretime geçmesi, otomobil firmalarının yaptığı kampanyalarla fiyatlardaki düşüş sürüyor. Bugün ise BDDK araç alımlarında taksit sayısını değiştirdiğini kamuoyu ile paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kovid-19 salgını başladığında artan, ortalarında ise patlama yapan ikinci el araç fiyatlarında düşüş sürüyor.

BDDK Yeni Bir Karara İmza Attı

BDDK araç alımları ile ilgili yeni bir karara imza attı. Buna göre taşıt teminatlı kredilerde vade sınırının 48 aydan 36 aya indirilmesine onay verdi. Kredi vade sınırlarının nihai fatura değeri yedi yüz elli bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacı ile kullandırılan kredilerde 48 aydan 24 aya indirilmesi de onandı.

Ekonomik Araçlar Rağbet Görüyor

Bir diğer yandan ise Ocak ayından sonra sektörün canlanacağını söyleyen Mehmet Ali Özkan, "toplu taşımayı kullanmak istemeyenler, ekonomik araçlara yöneldi. İfadelerini kullandı.

Şu anda otomatik vites, 100-150 bin lira bandındaki araçlara rağbet var. Fiyatlar yüzde 15’lik bir indirim oldu, devamı gelecektir. 2021 yılında bu yılın açığını kapatacağımızı düşünüyorum, yeni yıldan umutluyum” ifadelerini kullandı.

Sektör Yeni Yıldan Oldukça Umutlu

Pandemi nedeniyle fabrikalar üretim yapamayınca sıfır araçların piyasaya sürülemediğini belirten Özkan, "Böyle olunca eldeki araçlar yüzde 20 hatta yüzde 40'lara varan oranda fiyat artışıyla satıldı. Şu anda fiyatlar düşüşte, yüzde 15'lik bir indirim var. Ocak ayından sonra satışların daha da artacağını düşünüyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çünkü insanlar artık sıfır araç yerine ikinci ele yöneldi. 2,3 yaşındaki araçların satışında ikinci elde olsa yaprak kımıldamıyor, ikinci el otomobilde ise pahalıya değil 70 ile 150 bin bandındaki araçlara olan talep fazla. Hala belirsizlik olduğu için 200 bin ile daha fazla fiyatı olan araçların satışı çok düşük” dedi.

Manuel Vitesliler Tercih Edilmiyor

İnsanların rahat, ekonomik ve otomatik vites araç istediğini vurgulayan Özkan, "Geçen yılın aynı aylarında hem satışlar hem de araçların fiyatları daha iyiydi. Birçok esnafın 1 ay boyunca satış yapmadığını biliyoruz. Aşının gelmesiyle panik havası dağılınca şubattan sonra rahatlamayı bekliyoruz. Manuel vites araç satışımız yok" ifadelerini kullandı.

Araçlar Değer Kaybetmiyor

İkinci el otomobilin yatırım aracı olduğunu belirten Özkan, "Evden sonra en değerli şey arabadır. Kişiler arabayı ev almak için kaparo olarak düşünüyor. Yılın ilk çeyreğinden sonra otomobil piyasasının hareketleneceğini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Advertisement Advertisement