Mercedes'in "73" Ailesinden Yeni Detaylar Gelmeye Devam Ediyor

Mercedes'in "73" Ailesinden Yeni Detaylar Gelmeye Devam Ediyor

Mercedes-AMG modelinin çılgın mühendisleri, devasa büyüklüğe sahip bu V12 motordan 525 bg güç ve 750 Nm tork çıkışı almayı başarmıştı.

1999 yılında çıkış yapan Mercedes SL 73 AMG, adını kaputunun altında yer alan 7.3 litrelik canavardan alıyordu. Mercedes-AMG modelinin çılgın mühendisleri, devasa büyüklüğe sahip bu V12 motordan 525 bg güç ve 750 Nmtork çıkışı almayı başarmıştı. Bu devasa motor ve şık otomobil, hayatı kısa sürmüş olsa da bu kısa zamanda kült bir kitle oluşturduğunu belirtelim.

Aradan geçen 22 sene sonrası "73" takısı muhteşem bir geri dönüş yapmaya hazırlanıyor. Yüksek performansa sahip AMG modellerini temsil etmesi beklenen "73" takılı modellerin patentleri tam 3 yıl önce alınmıştı. Uzun bir süredir araçlar üzerinde çalışan Alman üretici, yakın zamanda bu ailenin ilk üyesini bizimle buluşturacak olsa da "SL 73" ailesinin hükümdarlığı kurulacak.

Teknik Detaylar Dikkat Çekiyor

Resmi adı "73e" olacak model, hibrit desteği ile dikkat çekecek. EQC modelinin alınacağı söylenen sıfır emisyonlu bir motor ile eşleştirilecek içten yanmalı ünitenin ise çift turbolu 4.0 litrelik V8 motor olması bekleniyor. Sadece elektrikli ünite tek başına 205 bg güç ve 363 Nm tork üretebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tabii bu güç, Mercedes-AMG modelinin nihai motor tasarımı ile birleştiğinde ortaya dudak uçuklatan bir sonuç çıkacak. Hatta iddialara göre modelin 815 bg gücü aşan bir çıkış ile geleceğini de belirtelim. Autocar'daki dostlarımızın iddialarına göre aracın tork çıkışı da 1.000 Nm'den daha fazla diyebiliriz.

3 Saniyenin Altında 0-100 Seviyesine Gelebiliyor

Bu güç ve tork sayesinde 0-100 km/sa hızlanmasını 3 saniyenin altında tamamlayabilecek olan model, 322 km/sa azami hıza sahip olacak. SL 73 ailesi daha sonra S-Serisi'ne sıçrayarak AMG S73e isimli yeni model ile karşımıza çıkacak

Advertisement Advertisement Advertisement