KKTC’nin Yerlisi Günsel Test Edildi!

KKTC’nin Yerlisi Günsel Test Edildi!

KKTC'nin yerlisi Günsel asfalta indi. Yakın Doğu Üniversitesi önderliğinde geliştirilen araç çok yakında satışa sunulacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Yakın Doğu Üniversitesi başta olmak üzere Türk mühendis ve tasarımcıların 10 yıllık çalışma ve 1,2 milyon saat emekle gün yüzüne çıkardığı KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel'in ilk modeli B9 ile test sürüşü gerçekleştirdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, yüzde 100 elektrikli Günsel modelinin direksiyonuna geçerek, Yakın Doğu Üniversitesi kampüsünde Günsel Üretim Tesislerinin sürüş alanında aracın testini gerçekleştirdi. Test sürüşünde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatara, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel de eşlik etti. Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Tatar, bu büyük başarıya imza atan Günsel Ailesinie tebriklerini sundu. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar konuşmasında, yerli otomobil Günsel'in ülke tanıtımına, ekonomisine, ihracatına, istihdamına ve kalkınmasına büyük bir ivme kazandıracağını da sözlerine ekledi.

Tatar Teşekkür Etti!

Cumhurbaşkanı Tatar, Günsel B9 ile gerçekleştirdiği test sürüşü sonrası Ülkem adına mutlu ve sevinçliyim ifadesini kullanarak gerekli test süreçlerinin ardından Günsel'i yollarda görmenin mutluluğunu yaşayacaklarını da sözlerine ekledi. Emeği geçenlere ve Günsel Ailesine teşekkürünü de iletti. Günsel'in yüzde 100 elektrikli bir otomobil olmasının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adına önemli bir gelişme olduğuna da dile getiren Cumhurbaşkanı Tatar, "Dünya artık değişmekte. Havayı, emisyonu ve çevreyi korumak gerekiyor. Günsel piyasaya çıktığı zaman bu özellikleriyle dünyada ilkler arasında yer alacak. Hem yerli üretim hem de konforu bakımından ilgi göreceğine inanıyorum. Ülkem adına çok sevinçliyim" ifadelerini kullandı.

Mühendisler Gece Gündüz Çalıştı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatarı Günsel Üretim Tesislerinde karşılayan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel , test sürüşü sırasında da Cumhurbaşkanı Tatara eşlik etti. Test sürüşünün ardından açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Cumhurbaşkanı Ersin Tatara GÜNSEL'e yaptığı ziyaret için teşekkürlerini iletti. Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, yüzde 100 elektrikli otomobil GÜNSEL'i dizayndan Ar-Ge'ye teknolojiden mühendisliğe tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdüklerini de sözlerine ekledi.

Lefke’den Karpaz’a İki Kez Gidilebiliyor

Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen Günsel B9, toplamda 10 bin 936 parçanın bir araya gelmesiyle üretildi. Aracın motoru 140 kW gücünde. Saate 100 km hıza 8 saniyede ulaşabilen Günsel B9un hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Günsel'in bataryası yüksek hızlı şarjla yalnızca 20 dakikada doldurulabiliyor. Günsel'in ilk modeli B9 Sarı, Kırmızı ve Mavi renklerinde üretildi. Sarı, Kıbrıs'ın toprağını, mavi de mavi vatan Akdeniz'i simgeliyor. Kırmızı ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bayrağındaki kırmızı yıldız ve hilalden ilham alıyor.

Advertisement Advertisement