Ford'dan Elektrikli Araç Üretimi için 11,4 milyar Dolarlık Yatırım

Ford'dan Elektrikli Araç Üretimi için 11,4 milyar Dolarlık Yatırım

ABD'nin büyük otomobil devlerinden Ford, Güney Koreli ortağı SK Innovation ile ABD'de 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj tesisi kurmak sebebi ile 11,4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.Şirket tarafından yapılan

ABD'nin büyük otomobil devlerinden Ford, Güney Koreli ortağı SK Innovation ile ABD'de 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj tesisi kurmak sebebi ile 11,4 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. Şirket tarafından yapılan açıklamada, söz konusu yatırımın Ford'un 118 yıllık tarihindeki en büyük üretim yatırımı olacağı ifade edildi.

Yapılan açıklamada, Ford'un ABD'nin Tennessee eyaletinde kuracağı mega kampüs ve Kentucky eyaletinde kuracağı ikiz batarya tesisleri ile beraber ülkenin elektrikli araçlara geçişine liderlik edeceğini belirtelim.

Şirketin elektrikli araçlara tek seferde şimdiye kadarki en büyük yatırımını yapmayı planladığına dikkat çekilen açıklamada, SK Innovation ile birlikte 3 batarya fabrikası ve elektrikli F Serisi kamyonetler için bir montaj tesisi kurulması amacıyla 11,4 milyar dolarlık yatırım yapılmasının ve yaklaşık 11 bin kişiye yeni istihdam yaratılmasının planlandığı kaydedildi.

2030 Yılına Kadar Üretim Yüzde 50 Elektrikli Olacak

Açıklamada, Tennessee'nin batısında yaklaşık 15 bin 540 dönümlük bir araziye "Blue Oval City" olarak adlandırılan kompleks inşa edileceği ve burada yeni nesil elektrikli F serisi kamyonetler ile gelişmiş bataryaların üretileceği aktarıldı.

Kentucky'de ise ikiz batarya tesislerinden oluşan "BlueOvalSK Batarya Parkı"nın inşa edileceği belirtildiği açıklamada, yeni elektrikli araçların ve gelişmiş lityum iyon pillerin üretimine 2025 yılında başlanacağı belirtildi. Şirket tarafından yapılan açıklamada Ford'un 2030 yılına kadar küresel araç hacminin yüzde 40 ila yüzde 50'sinin tamamen elektrikli olmasının beklendiği bilgisine de yer verildi.

Advertisement Advertisement