Dünyada Yılın Otomobili Seçildi

Dünyada Yılın Otomobili Seçildi

Hyundai IONIQ 5, son olarak New York’ta düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı’nda “Dünyada Yılın Otomobili (World Car Of The Year- WCOTY)” seçildi. IONIO 5 ayrıca, Yılın Elektrikli Otomobili ve Yılın Tasarımı ödüllerini de bizlerle buluşturdu.

Satışa sunulduğu gün tüm otomotiv pazarlarda sayısız ödüle imza atan IONIQ 5, son olarak New York’ta düzenlenen Uluslararası OtomobilFuarı’nda “Dünyada Yılın Otomobili (World Car of the Year- WCOTY)” seçildi. Hyundai IONIO 5 ayrıca, Yılın Elektrikli Otomobili ve Yılın Tasarımı ödüllerini de bizlerle buluşturdu.

IONIQ 5, dünya genelinde tasarım ve başarı ödüllerini almayı sürdürüyor. elektrikli otomobil, son olarak New York Otomobil Fuarı’nda üç farklı kategoride karşımıza çıktı. Hyundai IONIQ 5, özel ve geliştirilmiş bir platform olan E-GMP kullanan ilk model olarak karşımıza çıkıyor.

Hyundai markasının alt markası olarak 2021 yılında kurulan IONIQ, E-GMP platformundaki ilk modeli 5 ile başarısını sürdürüyor. Satışa sunulduğu tüm pazarlarda sayısız ödüle imza atan IONIQ 5, son olarak New York’ta düzenlenen Uluslararası Otomobil Fuarı’nda “Dünyada Yılın Otomobili (World Car of the Year- WCOTY)” seçildi. IONIO 5 ayrıca, Yılın Elektrikli Otomobili ve Yılın Tasarımı ödüllerinin de sahibi oldu.

Dünyanın en prestijli otomobil ödülleri arasında yer alan WCOTY, 33 ülkeden toplam 102 otomotiv gazeteci ile düzenleniyor. Satışa sunulduğu 2021 yılından bu zamana kadar çok sayıda uluslararası ödül kazanan yenilikçi otomobil, sadece 18 dakikada yüzde 10 ila 80 arasında şarj edebilme kapasitesine sahip. Ultra hızlı 800 V şarj özelliği bulunan otomobil, daha fazla geniş bir iç mekan için de geliştirilmiş global modüler platform olan E-GMP platformunu kullanıyor. Dört tekerlekten çekiş (4WD) sistemine de sahip olan model WLTP standardına göre tek şarjla maksimum olarak yaklaşık 470-480 km arası bir menzil mesafesi sunuyor. IONIQ 5 ayrıca, Araçtan Araca Şarj (V2L) teknolojisi ile donatılırken, gelişmiş bağlantı ve en üst düzey araç içi sürücü yardım sistemlerine de yer veriyor.

Hyundai, son zamanlarda akıllı mobilite çözümleri sağlayıcısına dönüşürken aynı zamanda dünyanın önde gelen EV üreticisi olmak için elektrifikasyon stratejisini de hızlandırıyor. Güney Koreli marka, 2030 yılına kadar Genesis de dâhil olmak üzere toplam 17 yeni elektrikli modeli piyasaya sürecek. Hyundai ayrıca, 2030 yılına kadar yıllık global elektrikli otomobil satışlarını 1,87 milyon adede çıkarmayı da hedefliyor. IONIQ 5, çok yakın bir zamanda Türkiye’de de satışa sunularak tüketicilerine konfor ve sürüş ekonomisini aynı anda yaşatacak.