Otomobil Kredilerine Düzenleme Geliyor

Otomobil Kredilerine Düzenleme Geliyor

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, otomobil kredilerinde tutar ve taksit sayısının artırılması hakkında görüşme yapacaklarını belirtti.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, otomobil kredilerinde tutar ve taksit sayısının artırılması hakkında görüşme yapacaklarını belirtti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, otomobil kredilerinde tutarın artırılacağına işaret etti ve taksit sayısının artırılması konusunun da görüşüldüğünü dile getirdi.

Ülkemizde otomotiv pazarı son kur krizi sonrası yükselen fiyatlar ve sıkılaşan finansman koşulları ile yavaşlarken, otomotiv sektörü kredi tutarlarının ve vade süresinin uzatılması gerektiğini de vurguladı.

Yerli Otomobil İle Birlikte Güncelleme Gelecek

Bir televizyon programında açıklamalarda bulunan Akben, yerli otomobilin çıkışı ile birlikte otomobil kredileri konusunda artırım olacağını belirterek şunları söyledi:

“Otomobil tarafında da güncelleyeceğimiz rakamlar var. Orada bizim teşvik ettiğimiz bir alan var. İthal araçlar tarafında değil de biraz daha yerli araçlar tarafında kredi tarafı daha etkin olsun. yerli otomobilimiz de çıktığında bir güncelleme yapacağız. Güncelleme ile birlikte orası biraz daha rahatlayacak.”

“120 bin, 300 bin, 750 bin diye dilimler var. O dilimlerde bir güncelleme yaparak, diyelim ilk dilim 120 bin. 120 binin yüzde 70’ini kredi alabiliyorlar. Onları güncelleyeceğiz.”

Kur Korumalı Mevduatlar 290 Milyar TL’nin Üzerine Çıktı

Akben ayrıca taksit sayısının artırılması ile ilgili de görüşmelerin yapılacağını ifade etti.

Kur korumalı TL mevduat hesapları ile ilgili de Akben, katılımın 290 milyar lirayı geçtiğini ifade ederek, 620 bin civarında müşterinin kur korumalı TL mevduat hesaplarını tercih ettiğinin de altını çizdi.

Advertisement Advertisement