Oto Pazarını 'Ticari' Satışı Hareketlendirdi!

Oto Pazarını 'Ticari' Satışı Hareketlendirdi!

Türkiye otomotiv pazarı mart ayında son 10 yılın rekorunu egale etmeyi başardı. Otomobil ve hafif ticari araç pazarı Mart 2021 tarihinde yüzde 92,8 arttı. Ocak-mart döneminde ise büyüme yüzde 59,7 olarak karşımıza çıktı. İlk üç ayda 198 bin 660 otomobil v

İkinci el araç piyasasında durgunluk devam ediyor. Sıfır tarafında ise ticari satışları günden güne artmaya devam ediyor. İlk üç ayda hafif ticari araç pazarı yüzde 70 artarak, 42 bin 196 adet olarak gerçekleşti.

Ticari Satışı Piyasayı Hareketlendirdi

Türkiye otomotiv pazarı mart ayında son 10 yılın rekorunu egale etmeyi başardı. otomobil ve hafif ticari araç pazarı Mart 2021 tarihinde yüzde 92,8 arttı. Ocak-mart döneminde ise büyüme yüzde 59,7 olarak karşımıza çıktı. İlk üç ayda 198 bin 660 otomobil ve ticari araç satışı gerçekleşse de hafif ticari araç pazarının yüzde 70 artışla 42 bini aşması da dikkatlerden kaçmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kargo Sektörü Artışın Temel Sebebi

Sektör temsilcileri, ticari yanda yaşanan bu artışın kargo sektöründen gelen siparişlerden olduğunu dile getirse de pandeminin de etkisi ile yüzde 200’den fazla büyüyen kargo sektörü, ticari araç satışlarını uçurmayı başardı. ODD Başkanı Ali Bilaloğlu, satışlardaki artışın nisan ayında da devam edebileceğini ifade ederek "Mikroçip kıtlığı gibi küresel sorunlar var. Üretim azalıyor. Alımlar öne çekilecektir" dedi. Bilaloğlu, mayıs ve haziran ile ilgili olarak da faizlerdeki gelişmenin kritik olacağını ifade etti. Bu arada ikinci el piyasasında durgunluk sürerken, vatandaşlar, suni yükselen fiyatlara itibar etmiyor. Galericiler "Kredi faizleri arttı. Yasaklar geri geldi, insan hareketliliği azaldı. 100 bin TL altındaki arabalar satılıyor. Ancak şu iyi bir araba için 150 bin TL’yi gözden çıkarmanız gerekiyor, bu da durgunluğa sebep oluyor" şeklinde görüş bildirdi.

Advertisement Advertisement Advertisement