Ford Tourneo Custom EV, Türkiye'de Üretilecek!

Ford Tourneo Custom EV, Türkiye'de Üretilecek!

Ford, on yılın sonuna kadar binek otomobil ürün gamım için Avrupa'da yalnızca elektrikli ürün kullanılacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Ford yetkilileri buna ek olarak, 2030 yılına kadar ticari araç satışlarının üçte ikisini şarj edilebilir hibritlerin ve

Tarihler Şubat 2021'i gösterdiği zaman Ford, on yılın sonuna kadar binek otomobil ürün gamım için Avrupa'da yalnızca elektrikli ürün kullanılacağını kamuoyu ile paylaşmıştı. Ford yetkilileri buna ek olarak, 2030 yılına kadar ticari araç satışlarının üçte ikisini şarj edilebilir hibritlerin ve EV'lerin oluşturacağını bizlerle paylaştı. Bu yolda atılacak ilk adım, 2024 yılına kadar her iki seriyi de desteklemek diyebiliriz.

Binek araçlar tarafına baktığımızda, Mustang Mach-E modeline elektrikli bir Puma crossover'ın katılacağını ifade edelim. Yine aynı aralıkta, markanın ticari ürün yelpazesi beş EV'yi barındıracak şekilde karşımıza çıkıyor. Bunlar; Transit Courier, Tourneo Courier, Transit Custom, Tourneo Custom ve daha önce de gördüğümüz büyük boy E-Transit olarak karşımıza çıkıyor. Ford, her ne kadar ismi açıklanmasa da bu araçlardan birine dair bir teaser paylaştı ki bunun Tourneo Custom olduğunu ifade edelim.

Ford markasının gelecekte göstereceği yolcu odaklı EV'lerinden ikisi Volkswagen'in MEB platformunu kullanacak olsa da, elektrikli Tourneo Custom'da durum farklı olacak. Kendisi ile ilgili ayrıntılar henüz netleşmedi ancak örtüsünün kalkacağı 9 Mayıs tarihinde bütün bilgileri sizlerle paylaşmayı umuyoruz.

Tourneo Custom EV, 2022 Mart ayında üretime giren E-Transit'in gittiği yoldan gidecek.Gelecek yıl ayrıca Transit Courier ve Tourneo Courier'in 2024 lansmanı için ayrılan Transit Custom'ı da görebiliriz diye düşünüyoruz. Tourneo Custom, aynı elektrikli Transit gibi ülkemizde üretilecek.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi, Ford'un elektrifikasyon minvalinde Avrupa'daki ana hedefi, 2035 yılına kadar yalnızca elektrikli binek ve ticari araç satışı gerçekleştirmek. Bugünden o tarihe kadar sadece içten yanmalı motoru tamamen ortadan kaldırmakla kalmayıp aynı zamanda fabrikalarında karbon nötrlüğünü elde etmek için de mesai harcayacağını ifade edelim. Bununla ilgili lojistik ve tedarikçilerle ilgili tüm operasyonlar başladı.

Ford markasının ilerleyen zamanlarda neler yaptığını birlikte göreceğiz. Şimdilik bekleyelim.