Ford Otosan Yerli Şanzıman ve Elektrikli Araç Konusunda Vites Yükseltti

Ford Otosan Yerli Şanzıman ve Elektrikli Araç Konusunda Vites Yükseltti

Ford Otosan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli şanzıman ile elektrikli araç üretiminde vites yükseltti.

ford otosan, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen yerli şanzıman ile elektrikli araç üretiminde vites yükseltti.

Ford Otosan Operasyonlar Lideri Güven Özyurt, şirketin 6 yıldır Türkiye'nin, 10 yıldır da Türk otomotiv sektörünün ihracat konusunda zirvesinde yer aldığını 5 kıtada 85 ülkeye araç ve yedek parça ihracatı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Eskişehir Fabrikası'nda tanıttıkları Türkiye'nin "ilk ve tek yerli şanzımanı"nın çoklu ve öngörülü vites geçişi gibi çok gelişmiş özelliklere sahip olduğunu anlatan Özyurt, şöyle konuştu:

"Ford Trucks olarak Ecotorq motor ve arka aksın ardından, şanzımanı da Eskişehir Fabrikası'nda üreterek araçtaki yerlilik oranını yüzde 90 seviyesine yükselttik ve bu sistemlerin üçünü de üreten dünyanın sayılı otomotiv markaları arasına girdik. Ürün geliştirme çalışmalarımız sırasında 5 farklı ülkede, farklı iklim koşullarında, toplamda 17 bin saat ve 1 milyon kilometre üzerinde yolda karşılaşabilecek her koşulu değerlendirerek geliştirdik. Sunduğu birçok özellikle rekabet gücümüze büyük katkısı olacak yerli şanzımanımızı Ekim 2021'den itibaren Türkiye pazarında sattığımız F-MAX hariç tüm araçlarda kullanmaya başladık. 2022 sonuna kadar tüm pazarlara yerli şanzıman sunmayı hedefliyoruz."

"Otomotivin elektriksel dönüşümünde muazzam bir rol üstleniyoruz"

Ford Transit Custom'un 2021'de Avrupa'nın en çok satılan Ford aracı olduğu belirten Özyurt, "Kocaeli tesislerimizde şu anda Ford Avrupa'nın ilk ticari elektrikli aracı olan E-Transit'i inşa ediyoruz. Ayrıca Ford'un elektrifikasyon stratejisini ve Avrupa'daki ticari araç liderliğini geliştiren tamamen elektrikli modellerin yer aldığı yeni nesil Ford Transit Custom serisi, Türkiye'de Ford Otosan tarafından üretilecek." İfadelerini kullandı.

Özyurt, 2021'de, elektrikli ve bağlantılı versiyonların da olacağı yeni nesil ticari araç projelerinin 2026’ya kadar geçirilmesi için 20,5 milyar liralık yatırım planı açıkladıklarını vurgulayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü:"Bahsettiğimiz bu yatırım, Türkiye otomotiv sanayisinin elektrikli dönüşümünde büyük katkılar sağlayacak. Yatırım dönemi 6 yıl sürecek, etkisi 10 yılı aşacak bu yatırımımız sayesinde Ford Otosan'ın araç üretim kapasitesi kamyon hariç 650 bine, batarya montaj fabrikası kapasitesi 130 bin adede ulaşacak. Bu yatırımla doğrudan 3 bin kişilik, yan sanayide de yaklaşık 15 bin kişilik ek istihdam sağlıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Böylelikle Türk otomotiv endüstrisinin elektriksel dönüşümünde muazzam bir rol üstleniyoruz. Ülkemizin elektrikli ticari araç üretimindeki öneminin artmasıyla Kocaeli fabrikalarımız Türkiye'nin ilk ev entegre üretim tesisi olurken Ford'un elektrikli ticari araç üretim üssüne dönüşecek.

2021'de dünyanın en çok tercih edilen ticari araç modeli Ford Transit'in ilk tam elektrikli versiyonunun, Avrupa'daki müşteriler için Ford Otosan Gölcük Fabrikası'nda 2022'nin ikinci çeyreği itibarıyla üretileceğini duyurduk. Kocaeli tesislerimizde şu anda Ford Avrupa'nın ilk ticari elektrikli aracı olan E-Transit'i üretiyoruz. Bu sene Avrupa'nın en güçlü motoruna sahip tam elektrikli ticari aracı E-Transit'i hattan indireceğimiz için çok mutluyuz."