2021 Honda Civic Sedan Tanıtıldı

2021 Honda Civic Sedan Tanıtıldı

Konsept versiyonu geçtiğimiz aylarda sergilenen ve henüz geçen hafta ilk resmi fotoğrafı paylaşılan yeni Honda Civic Sedan nihayet tam manasıyla tanıtıldı.

Konsept versiyonu geçtiğimiz aylarda sergilenen ve henüz geçen hafta ilk resmi fotoğrafı paylaşılan yeni Honda Civic Sedan nihayet tam manasıyla tanıtıldı. İlk olarak Amerika Birleşik Devletleri pazarında satılacak sedan gövde tipiyle karşımıza çıkan on birinci nesil Civic, eskiye oranla çok daha sade bir tasarımla bizlerle buluşuyor.

2021 sonunda Hatchback ve sedan gövde tipiyle Avrupa pazarına giriş yapması planlanan yeni Civic, "Man-Maximum, Machine-Minimum" yaklaşımıyla tasarlanmış. Anlayacağınız Civic modelinin teknolojileri ve tasarımı, sürücüyü ve yolcuları merkeze koyuyor olacak.

İç Tasarım Oldukça Ferah

Yeni Civic Sedan'ın iç mekânında tıpkı dış tasarımda olduğu gibi oldukça sade ve basit bir yaklaşım görüyoruz. Oldukça geniş ve konforlu olarak nitelenen yolcu kompartımanında kullanılan malzeme çeşitliliği ve kalitesi de artış göstermişe benziyor.

Multimedya Ekranı Dikkat Çekiyor

Standart olarak 7 inç yarı dijital bilgi eğlence sistemi monitörü ile donatılan yeni Civic'in ABD'deki en dolu versiyon olan Touring'de gelen tamamen dijital gösterge panelinin boyutu ise 10.2 inç olarak açıklandı.

Apple Carplay ve Android Auto uyumluluğu bulunduran 7 inç ekran dokunmatik özelliklere sahip ve üzerinde bir dizi kısayol tuşu taşıyor. Bir üst basamakta ise 9 inç boyutlu, kablosuz Apple Carplay bağlantısına imkân veren multimedya sistemi yer alıyor.

Sadece Touring paketinde standart olan ve diğer donanım seviyelerinde opsiyon olan 12 hoparlörses sistemi ve kablosuz şarj gibi özellikler de yeni Civic'in teknoloji kanadında öne çıkan donanımları arasında gösterilebilir.

Güvenlik kanadına baktığımızda ise Honda'nın yeni Civic'e çalıştığını görebiliyoruz. Beyin travnması etkisini düşürecek şekilde yeniden tasarlanan ön hava yastıkları bunun en önemli örneği. Zaten hâlihazırda satılan modelde de güvenlik paketi adıyla bir dizi donanım sunan Civic'in on birinci jenerasyonunda da otomatik acil durum freni, trafik sıkışıklığı asistanı, adaptif hız sabitleyici gibi donanımlar mevcut.

Sürüş Dinamkleri Elden Geçirilmiş

Japon marka yeni Civic modelinde tasarımın yanı sıra gözün değmediği bölgelere de ciddi şekilde çalışmış. On birinci nesilde sürüş dinamiklerine büyük önem veren Honda, alüminyum ve yüksek dayanımlı çelik gibi materyaller sayesinde şasinin burulma direncini %8 oranında artırırken bükülme direncini ise %13 iyileştirmiş.

Aks mesafesi 35 mm artırılan yeni Honda Civic'in arka iz genişliği ise eskiye oranla 12,7 mm kadar daha iyi. Tüm bunların yanı sıra McPherson düzenine sahip ön süspansiyonun bilyalı mafsallarında sürtünmeyi azaltma, direksiyon sistemi ayarları da stabilite ve dinamizmi artırmaya yönelik gelişim çalışmaları olarak gösterilebilir.

Yeni Honda Civic'te şimdilik sadece iki tane motor seçeneği sunulacak. Tamamı benzinli olan bu ünitelerden ilki ABD'de LX ve Sport donanım paketleriyle alınabilecek. Hacmi 2.0 litre olan dört silindirli atmosferik silindirli motor 160 bg güç, 187 Nm  tork üretebiliyor.

EX ve Touring paketlerinde ise sahibi olduğum Honda Civic Hatchback'te de görev yapan L15B7 kodlu 1.5 litrelik VTEC Turbo üniteye yer verilmiş. 182 bg güç, 240 Nm tork üreten makine de 2.0 atmosferik de CVT şanzıman ile eşlenmiş.

Advertisement Advertisement Advertisement