Toyota'nın Elektriklisi Görücüye Çıktı!

Toyota'nın Elektriklisi Görücüye Çıktı!

Toyota, yeni elektrikli modeli bZ4X'in tanıtımını kullanıcıları ile paylaştı. Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, bZ4X, markanın bataryalı elektrikli araçları olan bZ ürün gamının ilk modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka açıdan baktığımız zaman Rang

Toyota, yeni elektrikli modeli bZ4X'in tanıtımını kullanıcıları ile paylaştı. Toyota'dan yapılan açıklamaya göre, bZ4X, markanın bataryalı elektrikli araçları olan bZ ürün gamının ilk modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bir başka açıdan baktığımız zaman Range Rover’ın beşinci nesli Londra’daki Royal Opera House’da tanıtıldı. Otomobil 2022 yılında Türkiye’deki satış fiyatı da belli oldu.

2021 yılının başlarında gösterilen konsept üzerinden ilerleyen süreçteki aracın tasarımı ve teknolojisi geliştirilen üretim versiyonu bZ4X, Toyota'nın en baştan itibaren bataryalı elektrikli olarak geliştirdiği ilk modeli olarak dikkatleri çekti. Toyota modeli bununla beraber bataryalı elektrikli araçlara özel olarak geliştirilen platforma sahip ilk Toyota modeli oldu.

Toyota'nın elektrikli araçlardaki 25 yıllık batarya teknolojisi deneyimi ile bZ4X modelinde de dünyaya öncülük eden kalite, dayanıklılık ve güvenilirlik karşımıza çıktı. bZ4X, 71.4 kWh kapasiteli yüksek yoğunluklu lityum batarya ile tek şarjda 450 kilometreden daha fazla yol alma kapasitesine de sahip.

Yüksek Elektrikli Motor ve Batarya Performansı İle Dikkat Çekiyor

150 kW elektrik motorundan gücünü alan modelin önden çekişli versiyonunda 204 Ps güç ve 265 Nm tork da üretilebiliyor. 0-100 km/s hızlanması 8,4 saniye olan bZ4X'in, maksimum hızı 160 km/s olarak karşımıza çıkıyor.

Dört çeker sürüşe sahip bZ4X ise 217.5 PS ve 336 Nm tork değerine sahip ve 0-100 km/s hızlanmasını sadece 7,7 saniyede gerçekleştirme kapasitesine de sahip. Tek pedallı kullanım özelliği ise frenin enerji rejenerasyonunu artırarak sürücüye sadece gaz pedalını kullanarak hızlanma ve yavaşlama olanağı sağlıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota, elektrikli araçlardaki uzmanlığını ortaya koyarak bataryayı 10 yıllık (240 bin kilometre) sürüşün sonrasında dahi orijinal performansın yüzde 90'ını sunacak şekilde tasarladı.

30 Dakikada Erişim Sağlamak Mümkün

Verimli ve etkili ısıtma sistemi sayesinde sıfırın altındaki sıcaklıklarda dahi güvenilirliğini koruyan batarya, 150 kW hızlı şarj sistemi ile birlikte yüzde 80 kapasiteye 30 dakika civarında ulaşabiliyor.