TOGG için Türkiye'nin Her Yeri İçin Hızlı Şarj Müjdesi!

TOGG için Türkiye'nin Her Yeri İçin Hızlı Şarj Müjdesi!

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ve Alman-Türk Bilişim ve İletişim Teknolojileri İleri Araştırmalar Merkezi'nin iş birliğiyle düzenlenen "Otomotiv Sektöründe Yeni Nesil Teknolojiler ve Otonom Araçlar" semineri çevrim içi gerçekleştirildi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği ve Alman-Türk Bilişim ve İletişim Teknolojileri İleri Araştırmalar Merkezi'nin iş birliğiyle düzenlenen "Otomotiv Sektöründe Yeni Nesil Teknolojiler ve Otonom Araçlar" semineri çevrim içi gerçekleştirildi.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Başkanı Serkan Sevim'in moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, GT-ARC Direktörü ve Berlin Teknik Üniversitesi Yapay Zeka Kürsü Başkanı Prof. Dr. Şahin Albayrak ve Ford Otosan Otonom Sürüş Sistemleri Lideri Berzah Ozan katılım gösterdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, elektrikli araç yatırımlarıyla birlikte Türkiye'de elektrikli mobilitenin yaygınlaşmasını destekleyecek şarj altyapısı konusunda çalışmaları hızlandırdıklarını belirtti. Kacır, "Teknik standartları yayınladık. İl il, ilçe ilçe şarj istasyonu ihtiyacını belirledik. 2022 yılı sonunda Türkiye'nin dört bir yanında hızlı şarj istasyonlarımızı hazır hale getirmeyi hedefliyoruz." şeklinde görüş bildirdi.

TOGG projesiyle Türkiye'deki üretim ve AR-GE altyapısının güçlendirilmesinin hedeflendiğini belirten Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Kacır, "Yerli otomobilin seri üretimiyle birlikte araçlarda kullanılacak olan bataryaların Türkiye'de üretilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. TOGG ile dünya devi Farasis, batarya hücresi yatırımına yakın zamanda Gemlik'te başlayacak. Öte yandan, küresel firmaların da ülkemizde bu alanda artan ilgisine şahit oluyoruz." ifadelerini kullandı.

Kacır ayrıca, "Ford, Türkiye'deki fabrikasında elektrikli ticari araç ve akü üretimi için 2 milyar Euroluk yatırımını duyurdu. Bu yatırım ile Ford, kendisi ve Volkswagen için elektrikli ticari araçların üretimini gerçekleştirecek" diyerek geleceğe yönelik yatırımlar anlamında olumlu sinyaller vermiş oldu.

Elektrikli araç yatırımlarıyla birlikte Türkiye'de elektrikli mobilitenin yaygınlaşmasını destekleyecek şarj altyapısı konusunda da çalışmalarına tam gaz devam ettiklerini belirten Mehmet Fatih Kacır, "Teknik standartları yayınladık. İl il, ilçe ilçe şarj istasyonu ihtiyacını belirledik. Buna yönelik destek mekanizmalarını tasarladık. 2022 yılı sonunda TOGG'un satışlarını destekleyecek şekilde, Türkiye'nin dört bir yanında hızlı şarj istasyonlarımızı hazır hale getirmeyi hedefliyoruz." dedi.

Advertisement