Renault ve Geely, Otomobil Üretecek

Renault ve Geely, Otomobil Üretecek

Çinli otomotiv devi Geely ile Fransız Renault Grubu Güney Kore’de termik ve hibrit araç üretmeyi amaçlıyor.

Çinli otomotiv devi Geely ile Fransız Renault Grubu Güney Kore’de termik ve hibrit araç üretmeyi amaçlıyor.

Geçen yaz bir ortaklık sözleşmesi imzalayan Çin otomotiv şirketi Geely ile Fransız Renault Grubu, Güney Kore’de termik ve hibrit araçlar üretecek ve daha sonra da ihracata yönelmek üzere benimsedikleri ortak stratejiyi bizlerle paylaştı.

Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, açıklamada Fransız otomobil devinin Kore’de Geely ile ortaklık sonucunda Çin Asya’nın genelinde satışlarını artırmasına yol açacağı görüşüne yer verildi.

Yeni Araçların Ortak Üretimine Başlanacak

Yeni araçların ortak üretiminin 2024 yılında Kore’de Pusan’daki fabrikada başlamasının öngörüldüğü amaçlandı. Üretilecek araçlar, Geely’nin alt şirketi Volvo tarafından tamamlanan kompakt modüler platform üzerine oturmuş olacak ve motor için Çinli grubun teknolojileri uygulanacak.

Her iki otomobil grubunun temsilcileri üretilecek araçların düşük emisyonlu olacağını ve elektrikli-hibrit araçların Asya piyasalarındaki varlığını büyüteceğini belirtti. Ancak her iki grup da hedeflerine ilişkin herhangi bir sayısal veri sunmadı.

Öte yandan bu girişimle Çin’de hibrit araçlarla ilgili yeni bir markanın yaratılacağı düşünülüyor. Ayrıca bu ortaklık anlaşmasının Geely’e, Güney Kore ile Birleşik Devletler arasındaki serbest ticaret anlaşmasından yararlanarak, dünyanın ikinci otomobil pazarı olan Amerikan piyasasına dolaylı bir erişim sağlamasının da sağlayacak.