Mazda MX-30 2023 Yılında Rotary Motor İle Gelecek

Mazda MX-30 2023 Yılında Rotary Motor İle Gelecek

​​​​​​​Uzun zamandır devam eden söylentilerin ve beklemenin ardından, Mazda sonunda Wankel motorunu yeniden karşımıza çıkarıyor.

Uzun zamandır devam eden söylentilerin ve beklemenin ardından, Mazda sonunda Wankel motorunu yeniden karşımıza çıkarıyor. Menzil genişletici olarak karşımıza çıkacak Wankel motorlu MX-30 R-EV, 13 Ocak 2023'te Brüksel Otomobil Fuarı'nda karşımıza çıkacak.

Mazda MX-30'daki rotary motoru, sabit bir hızda çalışarak bataryayı şarj edecek ve menzil uzatıcısı görevi görmüş olacak. Mazda bu sayede içten yanmalı motorların sunduğu avantajları, elektrikli motora sahip modellerinde kullanabilmeyi hedefliyor.

MX-30 EV'nin menzili, kendisinden beklentileri karşılamada yeterli görülmemişti. Burada kendisini gösteren 35.5 kWh, EPA döngüsünde tahmini olarak 161 kilometre menzile ulaşabiliyor. MX-30 da, 146 beygir güce sahip ve 271 Nm tork üreten tek bir elektrik motor yer alıyor. Araç 0’dan 96 kilometreye hızlanmasını 9.6 saniyede tamamlıyor.

2020 yılında Mazda, rotary menzil genişleticiye sahip bir MX-30'u değerlendirmeye aldıklarını açıklamıştı. Mazda, bahsettiği bu planı da yine aynı sene resmiyete dökmüştü.

Mazda ve Wankel motorunun geçmişten günümüze gelen oldukça yakın bir bağı bulunuyor. Öyle ki şirket, orijinal olarak teknolojiyi NSU'dan lisansını almıştı. Cosmo, rotary motorlu Mazda'nın prömiyeri olarak ilk olarak karşımıza 1964 Tokyo Motor Show'da çıkmıştı. RX-3 ve RX-7 gibi modellerin gün yüzüne çıkması, bu teknolojiyi şüphesiz çok daha erişilebilir olmasını sağladı.