Kocaeli, Otomotivde Avrupa’ya Meydan Okuyor: Üretiminin Yüzde 80’ini Yurt Dışına Gönderdi

Kocaeli, Otomotivde Avrupa’ya Meydan Okuyor: Üretiminin Yüzde 80’ini Yurt Dışına Gönderdi

Türkiye’nin otomotiv sektörü, yılın 9 ayında 1 milyon 74 bin adet araç üretti.

Bu üretimin yüzde 43,7’sini ise Kocaeli’deki fabrikalar gerçekleştirdi. Kocaeli, Ford Otosan, Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu gibi markaların üretim ve ihracat merkezi olarak Türkiye’nin otomotivdeki gururu oldu.

Kocaeli’de üretilen araçların yüzde 80’i, yani 375 bin adeti, yurt dışına satıldı. Böylece Türkiye’nin ihraç ettiği her iki araçtan biri Kocaeli’den çıktı. Kocaeli, otomotivde Avrupa’ya meydan okuyan bir performans sergiledi.

Kocaeli’deki otomotiv firmaları, ürettikleri araçlarla hem iç hem de dış pazarda rekabet gücüne sahip olduklarını kanıtladı. Ford Otosan, Hyundai Assan ve Anadolu Isuzu, farklı segmentlerdeki araçlarıyla müşterilerin beğenisini kazandı.

Ford Otosan, Gölcük ve Başiskele’deki fabrikalarında kamyonet, minibüs ve otomobil üretti. Firma, yılın 9 ayında 288 bin 521 adet araç üretti ve bunların 223 bin 17’sini ihraç etti. Ford Otosan, Türkiye’nin en çok ihracat yapan otomotiv firması oldu.

Hyundai Assan, İzmit’teki fabrikasında i10, i20, BAYON ve i20 N gibi binek araçlar üretti. Firma, yılın 9 ayında 176 bin 826 adet araç üretti ve bunların 151 bin 482’sini ihraç etti. Hyundai Assan, Türkiye’nin en çok binek araç üreten ve ihraç eden firması oldu.

Anadolu Isuzu, Çayırova’daki tesislerinde kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up üretti. Firma, yılın 9 ayında 4 bin 233 adet araç üretti ve bunların 769’unu ihraç etti. Anadolu Isuzu, Türkiye’nin en çok kamyon ve otobüs üreten ve ihraç eden firması oldu.

Kocaeli’deki otomotiv fabrikaları, üretim ve ihracat kapasitelerini artırmak için yatırımlarına devam ediyor. Fabrikalar, yeni modeller, teknolojiler ve istihdam yaratıyor. Ford Otosan, Yeniköy Fabrikası’nı “Geleceğin Fabrikası” olarak yeniden tasarladı ve 2 milyar avroluk bir yatırımla elektrikli araç üretimine başladı. Hyundai Assan, i20 N gibi performans odaklı bir modeli Türkiye’de üretti ve Avrupa’ya ihraç etti. Anadolu Isuzu, kamyon, kamyonet, otobüs ve pick-up gibi farklı segmentlerdeki araçlarıyla hem iç hem dış pazarda rekabet gücünü artırdı.

Kocaeli Üniversitesi, otomotiv sektörüne nitelikli mühendisler yetiştirmek için Teknoloji Fakültesi bünyesinde Otomotiv Mühendisliği Bölümü kurdu. Bölüm, otomotiv sektörünün ihtiyaç duyduğu tasarım, analiz, ürün geliştirme, test ve kalite kontrol gibi konularda eğitim veriyor. Bölüm, ayrıca sektörle iş birliği içinde araştırma ve proje çalışmaları yürütüyor.

Kocaeli, otomotivde Türkiye’nin lokomotifi olmaya devam ediyor. Kocaeli, otomotivde Avrupa’ya meydan okuyor: Üretiminin yüzde 80’ini yurt dışına gönderdi.