Karavan Sahibi Olmak İsteyenler Müjde! ÖTV İndirimi Geldi

Karavan Sahibi Olmak İsteyenler Müjde! ÖTV İndirimi Geldi

Karavan sahibi olmayı düşünen bireyleri yakından ilgilendiriyor. Kovid-19 pandemi döneminde değişen tatil anlayışı sebebiyle ilginin daha da arttığı motorlu karavanlarda uygulanan ÖTV oranı değiştirildi.

Karavan sahibi olmayı düşünen bireyleri yakından ilgilendiriyor. Kovid-19 pandemi döneminde değişen tatil anlayışı sebebiyle ilginin daha da arttığı motorlu karavanlarda uygulanan ÖTV oranı değiştirildi.

Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle, söz konusu araçlardan alınan ÖTV % 220’den % 45’e düşürüldü.

Motorlu Karavanlara Büyük İlgi Var

Pandemi sürecinde ilginin daha da arttığı motorlu karavanlarda uygulanan ÖTV % 220’den % 45’e indirildi. Resmi Gazete’de yayınlanan düzenlemeyle ilgili açıklamalarda bulunan (TOKKDER) Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, bu düzenlemenin bir dönüm noktası niteliği taşıdığını belirtti.

Motorlu karavanlara gelen ÖTV indirimi ile ilgili değerlendirmeler yapan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan Ekici, düşürülen ÖTV oranlarının yanı sıra karavan üretimi için kurumsal yeterliliklerin devreye alınmasının, ülkemizdeli karavan üretimi, ihracatı ve ekosistemi açısından kilit rol oynayacağının altını çizdi.

Gerçekleşen düzenlemenin bir dönüm noktası niteliği taşıdığını söyleyen Başkan Ekici;

"Bu gelişme sonucunda önümüzdeki süreçte yeni bir tatil anlayışı ve yeni müşteri gruplarının oluşumuna, oluşacak karavan turizmi ekosisteminde yer alan parkların gelişmesine, yurt içi ve yurt dışı müşterilerin sayısındaki artışa hep birlikte tanıklık edeceğiz. Son olarak potansiyeli yalnızca turizmle sınırlı kalmayacak bu alanın, üretim çerçevesinde sanayi açısından önemli bir adım olacağına, istihdama ve ihracatçı konumumuza sağlayacağı katkı ile Türkiye’yi daha da ileriye taşıyacağına inanıyoruz.'' ifadelerine değindi.

Avrupa’da Karavanlara İlgi Daha da Artıyor

Yeni Tip Koronavirüs Kovid-19 salgınının etkilediği en önemli akımlardan bir tanesinin karavan turizmi olduğunu söyleyen TOKKDER Başkanı İnan Ekici, değişen tatil ihtiyaçları doğrultusunda Türkiye’nin karşı karşıya olduğu fırsatları daha da zenginleştirdiğini vurguladı.

TOKKDER Başkanı İnan Ekici sözlerine şöyle devam etti;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

"Avrupa Karavan Federasyonu verilerine göre, birlik üyesi ülkelerde tescil edilmiş karavan sayısı 2019 yılında 5 milyon 683 bin 860 adetti. Bu rakamın 3 milyon 462 bin 449 adedi çekme karavan, 2 milyon 221 bin 411 adedi ise motorlu karavan olarak açıklanmıştı. Alman Karavan Endüstri Derneği güncel verilerine göre ise, Eylül 2020 - Mart 2021 arasında Avrupa Birliği’nde tescil edilen karavan sayısı bir önceki yıla göre yüzde 33.7 oranında arttı. Bugüne kadar ülkemizde motorlu karavan sahibi olma maliyetlerinin ÖTV’nin de etkisiyle yüksek olması nedeniyle sahiplik oranı ve araç kiralama sektörünün bu alandaki yatırımları ne yazık ki sınırlı kaldı." bilgisini aktardı.

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni düzenlemeyle karavan dışında ATV her türlü arazide kullanılan araç ve UTV çok amaçlı hizmet araçlarındaki ÖTV oranları değiştirildi. Buna göre, her iki taşıt grubu için de yeni ÖTV oranı % 25 olarak açıklandı.

Advertisement