Fiat Doblo Artık İspanya'da Üretilecek

Fiat Doblo Artık İspanya'da Üretilecek

​​​​​​​Fiat Doblo, 2000 yılından beri Bursa'da üretimi devam ediyordu. Ancak 22 yıllık bu süreç, ilerleyen günlerde sona erecek.

Fiat Doblo, 2000 yılından beri Bursa'da üretimi devam ediyordu. Ancak 22 yıllık bu süreç, ilerleyen günlerde sona erecek.

Stellantis Grubu'nun aldığı karara göre Doblo artık firmanın İspanya'nın Vigo bölgesinde bulunan tesisinde üretimine devam edecek. Fiat'ı iflasın eşiğinden kurtardığını söyleyebileceğimiz model İspanya da üretilecek olması sebebiyle artık ithal ürün kategorisinde kendine yer bulacak.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklama ise şu şekilde:

""FIAT (Stellantis Grubu) tarafından, 6 Haziran 2022 tarihli basın açıklaması ile Yeni Fiat Doblo modelinin, Stellantis'in İspanya'daki Vigo fabrikasında üretileceği kamuoyuyla paylaşılmıştır. Diğer taraftan, 23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır."

Tofaş, kararın 2023 yılına ertelenmesini talep edecek. 2000 yılından beri Bursa'da 2 milyondan fazla Doblo üretimi gerçekleştiği belirtelim. Fiat'ın Bursa'da ortalama yıllık 40.000 adet Doblo ürettiğini de belirtelim.

Advertisement