Elektrikli Araç Kornalarında Dikkat Çeken 'Made in Türkiye' İmzası 

Elektrikli Araç Kornalarında Dikkat Çeken 'Made in Türkiye' İmzası 

Bursa'da uzun bir süredir araç kornası üreten, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2018'de uzaya yolladığı Roadster modelinde de ürünün yer veren firma son zamanlarda elektrikli araç üreticilerinin tedarikçisi konumuna geldi.

Bursa'da uzun bir süredir araç kornası üreten, ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2018'de uzaya yolladığı Roadster modelinde de ürünün yer veren firma son zamanlarda elektrikli araç üreticilerinin tedarikçisi konumuna geldi.

Bursa'dan otomotiv devlerine 40 yıldır korna ihraç eden firmanın ürünleri, dünyanın en önemli elektrikli araç üreticileri tarafından tercih ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bursa’da 40 yıl önce yüzde 100 yerli sermayeyle kurulan firma, bugüne kadar ürettiği yaklaşık 110 milyon kornanın yüzde 80'ini ihraç etti ve ülke ekonomisine oldukça büyük bir katkıda bulundu.

Çin'de yatırımlarını sürdüren ve sadece Bursa fabrikasında yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayan firma aralarında Audi, Volkswagen, Mercedes, Renault, Citroen, Peugeot, Hyundai, Opel ve Ford gibi birçok devin de yer aldığı markaların ana tedarikçisi durumunda.

Otomotiv endüstrisi ile birlikte tren ve gemi için de korna üretimi yapan firma ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın 2018'de uzaya yolladığı Roadster model araçta da yer alıyor.

Son zamanlarda dünyanın önemli elektrikli araç üreticilerine tedarikçi oalrak dikkat çeken Seger AŞ'nin Yönetim Kurumu Başkanı Selim Baykal, 40 yıldır korna sistemleri üzerine üretim yaptıklarını açıkladı.

Dünyada bu sektörde çok fazla firma olmadığını dile getiren Baykal, 70 ülkeye ürün ihraç ettiklerini ifade etti.

Elektrikli Araçlar İçin Yoğun Üretim Sürüyor

Baykal, bundan sonra pazar payını daha da artırmayı amaçladıklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Firmamız tarafından 40 yılda yaklaşık 110 milyon korna üretildi. Ürün gamımızda pek fazla rakibimiz yok. Avrupa'da 3, dünya genelinde ise 10-12 firma bu pastayı paylaşıyor. Elektrikli araçlarda ise pazar payı olarak bir numarayız. Bu payımızı daha da artırmayı, ürünlerimizi daha çok firmayla buluşturmayı planlıyoruz. Uzayda bile tek de olsa ürünümüz bulunuyor. Bununla gurur duyuyoruz. Sadece korna değil, aydınlatma grubunda da faaliyet göstermeye başladık. Bu alanda da belirli bir pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz."

Elektromekanik, elektronik, havalı ve geri vites kornası gibi birçok ürünü imal ettiklerini aktaran Baykal, son dönemde elektrikli araçlar için yoğun üretim gerçekleştirdiklerini de dile getirdi.

"Togg'un Kornasını Da Biz Sağlayacağız"

Baykal, "Elektrikli araçlarda bir numaralı oyuncuyuz. ABD'li Tesla ve Çin'deki Xpeng'in kornasını biz üretiyoruz. Yerli aracımız TOGG'un kornasını da biz sağlayacağız. İnşallah önümüzdeki yıllarda daha da gelişerek yolumuza devam edeceğiz" dedi.

Advertisement Advertisement