Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Asfalta İniyor

Türkiye’nin İlk Yerli Elektrikli Otobüsü Asfalta İniyor

Türkiye otobüs pazarının önemli markaları arasında yer alan TEMSA ve Türk savunma sanayisi kuruluşu ASELSAN iş birliği ile geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV’nin detayları tamamlandı ve araç banttan indi.

temsa ile ASELSANiş birliği ile geliştirilen yüzde yüz yerli elektrikli araç Avenue EV, seri üretime hazır hale geldi.

Türkiye otobüs pazarının önemli markaları arasında yer alan temsa ve Türk savunma sanayisi kuruluşu ASELSAN iş birliği ile geliştirilen Türk otomotiv sanayisinin ilk yerli elektrikli otobüsü Avenue EV’nin detayları tamamlandı ve araç banttan indi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli teknolojinin elektrifikasyonda yaygınlaşması ve Türkiye'nin enerji bağımlılığının düşürülmesi anlamında önemli bir detay olarak görülen araçların, kamu kurumlarına yönelik ilk teslimleri yakın bir zamanda gerçekleştirilecek.

15 Dakikalık Şarjla 80 KM Yol Alıyor

ASELSAN tarafından yerli olarak dizayn edilen ve küresel ihtiyaçlar göz önüne alındığı zaman çevreci bir bakış açısıyla geliştirilen Avenue EV, fosil yakıt yerine sürdürülebilir bir enerji kaynağı ile çalışıyor. Kısa şarj özelliği sayesinde 15 dakikada tam şarja ulaşan araç bu sayede 80 kilometre yol kat edebiliyor. Duraklarda kısa süreli şarjlarla 24 saat hizmet sunabiliyor.

Türk Sanayisi İçin Oldukça Önemli

TEMSA Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu, "Uzun süredir Smart Mobility vizyonu ile elektrikli araçlar, akıllı araçlar ve otonom araçlar üzerine ciddi yatırımlar yapan bir şirket olarak, sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan elektrikli araçların sektörde yarattığı dönüşüm bizim için kritik önem taşıyor. Bu anlamda geldiğimiz nokta bizim için gurur verici. Bugün, ASELSAN’ın teknolojik bilgi birikimiyle temsa vizyonunun bileşeni olarak geliştirilen yüksek performanslı, verimli ve çevre dostu bir elektrikli otobüs olan Avenue EV’i seri üretime hazır hale getirmiş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlk çalışmalarına 2015 yılında başladığımız; bunun yanında hem ülkemiz hem de sanayimiz için tarihi bir adım olarak gördüğümüz bu proje aynı zamanda, yerli ve milli teknolojiye destek ve teşvik anlamında da büyük bir hamle. TEMSA olarak, önümüzdeki dönemde de elektrifikasyonun her alanında söz sahibi olmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yerli Yatırımlar Artırılmalı

Katma değeri yüksek ürünlerle ülke ekonomisine katkı sağlama amacı ile yola çıktıklarına vurgu yapan ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar ise, "Askeri alanda kendini ispat etmiş bir şirket olarak, komuta-kontrol, güç elektroniği, motor kontrol ve görev bilgisayar sistemleri gibi konularda sahip olduğumuz bilgi birikimi ve deneyimimizi bu projeyle elektrikli araç sektörüne aktardık. Türk otomotiv endüstrisinin beklediği yüzde yüz yerli üretim olan, modern şehirlere yakışan ileri teknoloji ürünü Avenue EV’i geliştirdik. Bu projeyle en büyük hedefimiz, yerli ve milli elektrifikasyon sistemlerinin yaygınlaşarak ülkemizde bu konuda bir ekosistemin oluşması." açıklamasında bulundu.

Faaliyet gösterdikleri her alanda Türkiye'ye, çevreye, iş ortaklarına ve çalışanlarına değer katmanın en büyük öncelikleri olduğunu belirten Bekar, "Bu anlamda, bizimle aynı yaklaşıma sahip otomotiv sanayinin en önemli oyuncuları arasında yer alan TEMSA ile yaptığımız bu başarılı iş birliğinden gurur duyuyoruz." ifadelerine yer verdi.

Advertisement Advertisement