NASA Elektrikli Araç Bataryasına Yatırım Yapacak

NASA Elektrikli Araç Bataryasına Yatırım Yapacak

Nissan, NASA iş birliği ile elektrikli araçlarda "ezber bozacak" yeni batarya üreteceğini açıkladı. Mevcut lityum-iyon bataryaların yarısı kadar olacak batarya 15 dakikada şarj edilebilecek.

Nissan, NASA iş birliği ile elektrikli araçlarda "ezber bozacak" yeni batarya üreteceğini açıkladı. Mevcut lityum-iyon bataryaların yarısı kadar olacak batarya 15 dakikada şarj edilebilecek.

Nissan, elektrikli araçlara (EV) yönelik "ezber bozacak" yeni tip batarya üretiminde NASA ile iş birliğine gidecek.

Japon otomotiv devi, EV'lere yönelik daha Hızlı şarj olabilecek ve daha hafif batarya için NASA yeni proje iş birliği yapacağını paylaştı.

Firma tarafından yapılan açıklamada Nissan, NASA iş birliğinde lityum-iyon bataryaların yerini alacak tam katı hal batarya imal edecek.

Mevcut Bataryaların Yarısı Büyüklüğünde Olacak

Yeni tip bataryalar, mevcut kullanılanların yarısı büyüklüğünde olacak ve 15 dakikada yeniden şarj edilebilecek.

Nadir metaller dahil pahalı materyallerin kullanıldığı lityum-iyon bataryaların yerini alacak yeni ürünlerin lansmanının 2028'de yapılması hedefleniyor.

Nissan Başkan Yardımcısı Nakaguro Kunio, projeye yönelik firmanın "rekabetçi" özelliğine dikkati çekerek "ezber bozacak" bir batarya üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Şirket yöneticilerinden Kazuhiro Doi, ABD'deki University of California San Diego'nun katkı sunacağı proje sonunda ortaya çıkacak ürüne "hem NASA'nın hem de Nissan'ı ihtiyacı olduğunu" belirtti.                             

Advertisement Advertisement Advertisement