Araç Kiralamaya Talep %60 Arttı

Araç Kiralamaya Talep %60 Arttı

Pandemi ile beraber azalan toplu taşıma kullanımı ve yükselen otomobil fiyatları vatandaşları araç kiralamaya sevk etti. Memlekete ve tatile gidenlerin yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Enterprise

Pandemi ile beraber azalan toplu taşıma kullanımı ve yükselen otomobil fiyatları vatandaşları araç kiralamaya yönlendirdi. Memlekete ve tatile gidenlerin yoğun ilgi gösterdiklerini belirten Enterprise Türkiye CEO'su Özarslan Tangün, ''Özellikle aylık kiralamada geçen yıla göre yüzde 60'a varan artışlar yaşadık.'' dedi.

Dünyanın en büyük araç kiralama firması Enterprise, Covid-19 yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle değişen ulaşım alışkanlıkları ve araç kiralama sektöründeki güncel gelişmeleri değerlendirdi. Yeni normal ile birlikte araç sahipliği ve ulaşım süreçlerindeki alışkanlıkları değiştirecek mobilite ihtiyaçları ortaya koyduğunu söyleyen Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün, dikkat çekici açıklamalara yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Büyük Araçlara Talep Var

Pandeminin ardından vatandaşların gerek şehir içi gerekse şehir dışı her türlü toplu taşımaya olan talebinin hızla düşündüğüne değinen Özarslan Tangün;

“Haziran ayı itibariyle minibüs ve SUV araç kiralamalarında çok ciddi artışlar yaşandı. Çünkü, insanlar ailece seyahatlerini uçak veya otobüslerden bireysel kiralamaya yönlendirdi. Özellikle aylık kiralamada geçen yıla göre yüzde 60’a varan artışlar yaşadık.” dedi. Pandemi süreciyle beraber online taleplerin de yükseldiğine dikkat çeken Özarslan Tangün, online rezervasyonlarda geçtiğimiz yıla göre % 90’a varan artış yaşandığını söyledi.

Yerli Turistler Kiralığa Yöneldi

Haziran ayına kadar olan bu sürecin daha çok ihtiyaçları karşılamaya yönelik kiralamalardan oluştuğunu vurgulayan Enterprise CEO’su Özarslan Tangün, yaptığı sektörel değerlendirmede ise;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Normalleşme süreciyle birlikte, Haziran’da beklediğimizin üzerinde bir talep var. Ancak yurtdışında gelen turist sayısı bu sene doğal olarak beklediğimiz gibi olmayacak. Bireysel kiralamada, neredeyse işlerin üçte birini yurt dışından gelen turistler oluşturuyor.

Ama yurt içindeki talep, özellikle seyahat kısıtlamalarının da azalmasıyla gözle görülür bir iyileşme gösterdi. 2020 döneminde yerli turizmin daha hareketli olacağına inanıyoruz. Şehir içi ve şehirlerarası toplu taşımaya olan talebin kiralamaya yönelmesiyle birlikte yurtiçinin, yurtdışından gelmeyen müşterinin bir bölümünü kompanse edeceğini düşünüyoruz. Turizmde normalleşmenin 2021’de yaşanacağını ve önümüzdeki yıl beklentinin üzerinde bir turizm talebiyle karışılacağımızı tahmin ediyoruz.” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Beş Yeni Yatırım Gelecek

Covid-19 yeni tip koronavirüs süreci sonrası gelen talep ile beraber şehir ofisi sayılarını artırdıklarını da kaydeden Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün;

“Müşterilerimize daha iyi hizmet vermek için ve orada önemli bir potansiyel olduğunu gördüğümüz için, şehir içi ofis sayımızı hızla artırdık. Bodrum’da 1 tane, Antalya’da 1 tane yeni şehir ofisi açtık. İstanbul’da 1 tanesini açmak üzereyiz, 2 tanesiyle ise anlaştık. Böylece, İstanbul’da 3 tane daha yeni şehir ofisi açmış olacağız. Ayrıca, önümüzdeki süreçte de yatırımlarımız devam edecek. Ankara ve İzmir’de yeni ofisler açacağız.” ifadelerini kullandı.

Eve Teslim Hizmetini Vatandaşlar Benimsedi

Enterprise’ın değişen ihtiyaçlara hızlı bir şekilde yanıt verdiğinin altını çizen Özarslan Tangün;

“Türkiye’de ilk kez uygulanan bir sistemle, müşterinin ayağına dezenfekte edilmiş araçları götürdük. Nereye istiyorsa, adresine teslim ettik ve tekrar adresinden aldık. Koronavirüs sürecinde, bazen günde 100’ün üzerinde adrese teslim dezenfekte kiralık araç götürdük. Önümüzdeki dönemde bunu yapmaya aynen devam edeceğiz. Bununla birlikte, hızlıca haftalık ve aylık özel araç kiralama paketleri hazırladık. Bu paketler, Kovid-19 sürecinde şehir içerisinde ihtiyaçlarını görmek isteyenler tarafından yine büyük talep gördü.” diye konuştu.

Türkiye Dünyaya Örnek Oldu

Enterprise Türkiye’nin hızla devreye almış olduğu uygulamalar online kanaldaki başarılarıyla Enterprise dünyasına örnek olduğunu söyleyen Enterprise Türkiye CEO’su Özarslan Tangün sözlerini şu şekilde devam ettirdi:

“Enterprise Global tarafta, bizim burada yaptıklarımızı çok beğendi. Şimdi, 15 Haziran’da, 95 ülkeye birden önemli bir sunum yapacağız. Özellikle, adrese teslim, dezenfekte uygulamalarımız, güvenilir hijyen konusundaki yerel iş birliklerimizle ilgili sunum gerçekleştirmemizi istediler. Bu konularda, dünyaya örnek olmak bizleri çok gururlandırıyor.”

Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement